Malatya Havalimanı Araç Kiralama

Türkiye'nin en kalabalık 28. şehri olan Malatya, 2019 itibarıyla 800.165 kişilik nüfusa sahiptir. Malatya, Doğu Anadolu Bölgesinin Yukarı Fırat havzasında eski çağlardan beri Anadolu ve Ortadoğu’nun kesişme noktasında bulunması nedeniyle sosyal yapısı çeşitlilik ve zenginlik gösterir. İlk olarak Hitit döneminde kurulmuştur. O günden bugüne el değiştirerek yıkılıp yeniden yapılarak günümüze kadar gelmiştir. Bunun yaninda Güneydoğu ve Orta Anadolu arasında yer alan verimli bir ova olmasi sebebiyle Malatya, her taşı tarih kokan, kayısı diyarı olarak bilinen güzel bir Anadolu kentidir.

Malatya, hem geçmişten gelen zengin kültürü hem de eşsiz yeşil doğası nedeniyle gezilecek görülecek yerler açısından önemli bir şehirdir. Şehrin tarihinde barındırdığı çeşitlilik, günümüzde de şehirdeki tarihî kalıntıların bir hayli fazla ve çeşitli olmasına sebep olmuştur. İlk yerleşimin milattan önce 7000’li yıllara uzandığı Malatya da görülmesi gereken tarihî yerlerin birçoğu Malatya şehir merkezi ile birlikte Eski Malatya olarak bilinen Battalgazi ilçesi nde toplanmıştır. Gerek kültürel güzellikleri gerek eşsiz doğal güzellikleri ile her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Malatya ya en kolay ulaşım yollarından biri havayolu olduğu için şehre gelen turistlerin ilk karşılaştıkları yerde Malatya Havalimanı olmaktadır. 

Sizde kente bu yolla ulaşmayı düşünüyorsanız güvenli konforlu ve ekonomik bir Malatya Seyahati geçirmek için JetzzGo araç kiralama seçeneklerini gözden geçirebilirsiniz. JetzzGo’nun Malatya Havalimanı araba kiralama seçenekleri içinde sahip olduğu onlarca JetzzGo araç kiralama ofisi ve bayi ile ihtiyacınıza uygun en ekonomik aracı kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu bayiliklerin içerisinden dakikalar içinde bütçenize uygun kiralık araç seçeneklerini oturduğunuz yerden bir kaç saniye içinde görüntüleyebilirsiniz.

 

Malatya Havalimanın da Nasıl Araç Kiralanır ve Fiyatlandırma Nasıldır ?

Malatya Güneydoğu ve Orta Anadolu bölgesinin gerek turizm gerek ise ekonomik açıdan en gelişmiş şehirlerinden biri olduğundan Malatya da araç kiralamak da şehrin getirdiği kolaylıklar ile aynı çizgide gitmektedir. Malatya Havalimanı içinde bulunan birçok araç kiralama ofisi ise şehre gelen ziyaretçilerine bu anlamda çeşitlilik sunuyor. 

JetzzGo ile bakımları düzenli olarak yapılan, güvenlik standardı yüksek birçok üst orta ve ekonomik segment araçlara ulaşabilirsiniz. Kalite ve konfordan ödün vermeyen hizmet anlayışı ile JetzzGo, yalnızca tatillerinizde değil, günlük ihtiyaçlarınızda da tam destek hizmet sağlamaktadır. Yapmanız gereken şey ise, JetzzGo internet adresine girmek, filtreleme seçenekleri ile istediğiniz model ve kapasitede olan aracı belirtmek ve çıkan sonuçlar arasından kendinize en uygun aracı seçmeniz olacaktır. 

 

Malatya ya Nasıl Gidilir ?

Dağlık ve engebeli arazi yapısı nedeniyle ulaşım imkanları Cumhuriyet dönemine kadar sınırlı olan Malatya, bugün çok geniş imkanlara sahip gelişmiş bir ildir. Kara, demir ve hava yolu taşımacılığında oldukça şanslı bir il konumuna gelen Malatya’ya her an ulaşım mümkündür. Karayolu ile  iç Anadolu ve Akdeniz Bölgesinden gelerek Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yönelen karayolları üzerinde bulunan Malatya, Türkiye’nin her yerine rahatlıkla ulaşılabilen bir yol ağına sahiptir. Toplu ulaşımda, kent merkezinde bulunan Malatya Şehirlerarası Terminal İşletmesi nden her gün direkt seyahat edilebilecek onlarca şehir vardır. Çok sayıda otobüs firmasının Ankara, İstanbul, İzmir, Adana ve Mersin başta olmak üzere büyük şehirlere günlük seferleri mevcuttur. Havayolu olarak ise Malatya şehir merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunan ve Akçadağ ilçesi sınırları içinde yer alan Malatya Havalimanı’ndan İstanbul ve Ankara’ya her gün düzenli uçuşlar yapılmaktadır. Bu havaalanında THY nin yanı sıra özel havayolu şirketleri de günlük seferler düzenlemektedir. Her gün düzenli olmamakla birlikte mevsime bağlı olarak İzmir ve yurtdışı uçuşları da yapılmaktadır. Bunun yanında demiryolu ulaşımı bakımından geniş bir demiryolu bağlantısına sahip olan Malatya’da doğu, batı, kuzey ve güney yönlerine tren seferleri düzenli olarak yapılmaktadır. Türkiye’nin pek çok iliyle demiryolu bağlantısı bulunan Malatya, kent merkezinde bulunan tren garının yanı sıra Doğanşehir, Hekimhan, Yazıhan ve Battalgazi ilçelerinde de tren istasyonlarına da sahiptir. Son olarak su yolu ulaşımı konusunda denizle bağlantısı bulunmayan Malatya’da Karakaya Baraj Gölü üzerinden kısıtlı bir su yolu ulaşımı yapılabilmektedir. Malatya’nın Battalgazi ilçesinden Elazığ’ın Baskil ilçesine gün içinde birkaç kez feribot seferleri de mevcuttur. Ayrıca bu guzide şehri sevdikleriniz ile beraber keyifle ve özgürce keşfetmek için Malatya araç kiralama konusunda oldukça uygun bir şehirdir. JetzzGo üzerinden sevdikleriniz ile keyifli bir vakit geçirebilmeniz için tüm ihtiyaçlarınıza uygun ekonomik kiralık araç seçeneklerine kolayca ulaşabilirsiniz.

 

Malatya'ya Ne Zaman Gidilir ?

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir il olmasına rağmen, Malatya karasal iklim ile Akdeniz ikliminin özelliklerini barındırır. İlkbahar ve sonbahar ayları hava sıcaklıkları gezilecek seviyede olsa da çok fazla yağış aldığı için Malatya şehrini gezmek için iklimsel açıdan ideal bir hava sunmaz. Kış aylarında ise özellikle Malatya’nın yüksek kesimlerinde tamamen karasal iklim koşulları sürdüğü için Malatya’yı ziyaret etmek için en ideal dönem hem sıcaklıkların yüksek olduğu hem de yağışın en az olduğu ilkbahar ve yaz aylarıdır. Bununla beraber Şehirde irili ufaklı birçok akarsu bulunmaktadır. Ayrıca şehrin Elâzığ ile sınırını oluşturan Murat Nehri de Malatya’nın can suyu niteliğindedir. İlkbahar ayları; özellikle bu su kaynaklarını ziyaret etmek ve çevresinde oluşan mükemmel manzaraya tanıklık etmek için ideal bir dönemdir. Köklü geçmişi ile doğası ile ünlenen kente yapılacak ziyaretlerin en az 3-4 gün olmasında fayda vardır. Bu süreçte kiralık araç ihtiyacınızı JetzzGo üzerinden her mevsimsel şarta göre kolaylıkla temin edebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

 

Malatya Tarihi ve Gezilecek Yerleri

Malatya, Doğu Anadolu Bölgesi'nin ve Fırat Nehri'nin en stratejik konumunda yer alan bir yerleşim yeridir. Bu konumu nedeniyle ilk yerleşmeler MÖ 6000'lere gitmektedir. Ayrıca bölge önemli ticaret yolları üzerinden olduğundan dolayı sürekli savaşılmış bir yerdir. Sürekli iki devlet arasında çekişmelere neden olmuştur. Bu durum sonrası şehir her savaş sonrası yağmalanmış, savunma ve istilalardan korunmak için şehir merkezi 2 kez değişim geçirmiştir. Bu gibi nedenlerden dolayı Malatya'nın tarihinin araştırılması oldukça zordur.

Ayrıca Malatya'nın sınırları içerisinde birçok höyük bulunmaktadır. Bunlardan en eski yerleşmenin görüldüğü yer ve ayrıca Malatya'nın ilk yerleşim alanı olan Arslantepe Höyüğü dür. İlk yerleşim alanı suyun kenarına kurulmuş bir verimli tarım alanıdır. Yaklaşık 6000 yıl kullanıldığı yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Yaklaşık olarak 35250 m2'lik bir alandır. Bugün ilk yerleşim yeri olan Arslantepe Höyüğü, Orduzu beldesinin Arslantepe mahallesinde bulunmaktadır. 

Bunun yanında Beşkonaklar Etnografya Müzesi Şehir merkezinde bulunan ve tarihe şehrin tarihine ışık tutan kalıntıların ve eserlerin sergilendiği yerdir. Müzede yöre halkının geçmişte kullanmış olduğu eşyalar ve kıyafetler sergilenir. Şehrin sosyokültürel tarihini yansıtan müzeyi ziyaret planınıza dâhil ederek şehrin geçmişi ve dokusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Özellikle Malatyaya geldiğinizde Kernek Şelalesi görmeden ayrılmayın deriz. Şelale Parkı olarak da adlandırılan Kernek Şelalesi yeşilin birçok tonuna ve muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapar. Şehrin merkezi noktasında bulunmasına rağmen, şehrin telaşından izole olunabilecek bir alan sunan Kernek Şelalesi nin etrafında da dinlenebilecek birçok park ve kafe bulunur. 

Malatya'nın bir diğer güzelliklerinden olan Levent Vadisi de görülmeye değer eşsiz doğal güzelliklerden bir tanesidir. Malatya’nın etrafını saran Sarp Dağları nın sunduğu muhteşem bir doğal güzellik olan Levent Vadisi Akçadağ ilçesinde yer alır. Üzerinde yer alan kabartmalarından anlaşıldığı üzere tarihi Hititler kadar uzandığı varsayılan vadi; oldukça derin uçurumları, sarp kayalıkları ve sayısız mağaraları ile dikkat çeker.