Blog Görseli

Nevşehir Araç Kiralama

Nevşehir’e kolaylıkla gitmek için JetzzGo araç kiralama hizmetinden faydalanabilirsiniz. müşterilerine birçok fırsat sunan JetzzGo ile oldukça uygun fiyatlara araç kiralayabilirsiniz. Peri bacaları her yıl binlerce yerli ve yabancı turist çekmektedir. Bölgede başta sıcak hava balonu, trekking, dağ bisikleti, atlı safari olmak üzere birçok eğlenceli aktivite imkanı bulabilirsiniz.

Nevşehir kültürü, eşsiz doğası, tarihi ve mimari yapılarıyla kendine hayran bırakan bir kenttir. Vadi yamaçlarından inen sel sularının ve rüzgarın, tüflerden oluşan yapıları aşındırması sonucu ”peri bacaları” adlı oluşumlar oluşmuştur. Daha çok Ürgüp yöresinde bulunan şapkalı peri bacaları konik biçimindedir. Peribacalarının en yoğun olduğu yerler Ürgüp - Uçhisar ve Avanos‘tur. 

Ziyaretçilerine birçok olağanüstü fotoğraf karesi sunan bu bölgede yer alan kaya kütleleri, ilk Çağlardan itibaren oyularak hem yaşam hem ibadet alanı olarak kullanılmıştır. Manastır, yeraltı şehri, kilise, şapel, kale gibi tarihi birçok yapıya sahip olan Nevşehir turistlerin, büyük beğenisini toplamaktadır. Kiliselerin mimari yapısı ve duvar süsleme sanatı, ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir. 

Nevşehir’de yer alan Kapadokya’nın tarihi bölgelerinden Göreme Milli Parkı, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Karain Güvercinlikleri, St. Theodore Kilisesi, Soğanlı Arkeolojik Alanı, Karlık Kilisesi ve Kaymaklı Yeraltı Şehri, 1985 yılında kültürel ve doğal miras olarak UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedilmiştir. Ayrıca Times Gazetesi’nde yayımlanan “Dünya’nın Yeni 25 Harikası” listesine 5. sıradan girmiştir. Yöre halkı bir yandan tarımla, çanak çömlekle, şarapla uğraşmanın yanı sıra bu uğraşları turizm ile birleştirmiş ve bunu yaparken de kültürel değerlerinin süregelmesini sağlamıştır. Nevşehir’in insanları samimi, yardımsever ve misafirperverdir.

Nevşehir’de Nasıl Araç Kiralanır ve Fiyatlandırma Nasıldır ?

Kapadokya’da balon turlarına katılarak eşsiz manzaralara tanıklık ederken, keyifli anlar yaşayabilir, tarihi otellerde konaklayarak unutulmaz bir Kapadokya gezisi yaşayabilirsiniz. Nevşehir’e geldiğinizde rahat bir gezi için araç kiralamayı tercih edebilirsiniz. JetzzGo ile bakımları düzenli olarak yapılan, güvenlik standartı yüksek birçok üst orta ve ekonomik segment araçları kolayca kiralayabilirsiniz. 

Kalite ve konfordan ödün vermeyen hizmet anlayışı ile JetzzGo, yalnızca tatillerinizde değil, günlük ihtiyaçlarınızda da tam destek hizmet sağlamaktadır. Yapmanız gereken şey ise, JetzzGo internet adresine girmek, filtreleme seçenekleri ile istediğiniz model ve kapasitede olan aracı belirtmek ve çıkan sonuçlar arasından kendinize en uygun aracı seçmeniz olacaktır. JetzzGo sizler için Nevşehir’deki tüm araçları karşılaştırır ve sizin için en ideal aracı bulmanızı sağlar. JetzzGo ile istediğiniz segmentte aracı oldukça uygun fiyatlara kiralayabilir ve seyahatiniz boyunca özgürce dilediğiniz yere gidebilirsiniz. Araç kiralama fiyatları, şehrin genel fiyatlandırma politikası, aracın modeli ve özel günler gibi birçok etkene bağlı olarak değişiklik göstermektedir. JetzzGo müşterilerine fiyat konusunda birçok avantaj sunmaktadır.

Nevşehir’e Nasıl ve Ne Zaman Gidilir ?

Karasal ikliminin hüküm sürdüğü Nevşehir’de yazlar sıcak ve kurak; kışlar ise soğuk ve yağışlı geçmektedir. Her mevsim kendine özgü bir güzelliğe sahip olan nevşehir, hem yaz aylarında hem de kış aylarında benzersiz manzaralara sahiplik yapmaktadır.

Kışın karlar altında kalan şehir, manzarasıyla birçok turistin gözde rotaları arasındadır. Amacınız şehri rahatlıkla gezebilmek ise tercihinizi bahar aylarından yana kullanabilirsiniz. Nevşehir’e gidip ortalama 3 gün konaklamak şehri keşfetmeniz için yeterli olacaktır. Nevşehir’e uçak ile gitmek isterseniz, Kayseri hava alanı  ve Nevşehir-Kapadokya havalimanı mevcuttur. İki havalimanını da tercih edebilirsiniz.

Her iki havalimanından da Kapadokya’nın merkezi Ürgüp-Uçhisar-Göreme ve Avanos’a servislerle ulaşım sağlanmaktadır. Havalimanı’na indiğinizde JetzzGo ile hızlıca araç kiralayabilir ve tüm şehri rahatlıkla gezebilirsiniz. Nevşehir’e kara yolu ile ulaşmak isterseniz otobüs seferleri veya kendi özel aracınızla ulaşmanız mümkündür. Ankara’dan yola çıkmanız durumunda 3 saat 15 dakika, İstanbul’dan ise 7 saat 45 dakikada Nevşehir’e ulaşabilirsiniz. JetzzGo’dan kiralayacağınız aranızla oldukça kısa bir sürede Nevşehir’e olabilirsiniz. 

Nevşehir Tarihi ve Gezilecek Yerleri 

Farsça’da Güzel Atlar Ülkesi anlamına gelen Kapadokya bölgesinin merkezi olan Nevşehir’in tarihi MÖ 7,000'lere dek uzanmaktadır. Bölgeye sırası ile Hititler, Frigler, Asurlular, Persler, Romalılar, Selçuklular ve Osmanlılar egemen olmuşlardır. Kızılırmak Vadisi'nin güney yamacına kurulu Nevşehir, M.S. 3'üncü yüzyıldan itibaren de Hristiyanlık için önemli bir merkez haline gelmiştir. Selçukluların hakim olduğu zamanlarda kente Muşkara ismi verilmiştir.

Muşkaralı olan Lale Devri’nin en meşhur sadrazamı Damat İbrahim Paşa doğduğu köyü olan bölgeye camii, hamam, medrese gibi eserler inşaa ettirmiştir. Halkı vergiden muaf olan köy hızla yenilenerek gelişmiştir. Yenilenen bu yörenin ismi değiştirilerek Farsça’da  ”yeni şehir” anlamına gelen Nevşehir olarak anılmaya başlanmıştır. Nevşehir’de seyahat rotanıza ekleyebileyeceğiz birçok yer bulunmaktadır. Hacı Bektaşi Veli Türbesi Alevi ve Sünniler için önemli bir yapıdır. Türbenin yakınında yer alan Nevşehir Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Nevşehir’in ilçeleri ÜrgüpGöreme ve Avanos gibi yerlerde vakit geçirebilirsiniz. Ürgüp Müzesi’ni gezebilir ardından Temenni Tepesi’ne giderek bütün Ürgüp’ü kuşbakışı seyredebilirsiniz. Hallaç Manastırı’na ve St. Teodore Kilisesi’ne gidebilir, kaya mezarları ve taşlara oyulan evleri görebilirsiniz.

Göreme’ye geldiğiniz de Göreme Açık hava Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Avanos’a geldiğinizde ise çömlek yapılan dükkânları ve çarşıyı gezebilirsiniz. Avanos- Göreme yolu üzerinde bulunan Paşabağ Rahipler Vadisi’ni gezebilir, Derinkuyu Yeraltı Şehri’ne gidebilirsiniz. 8 katlı olan bu yer altı şehrinde, günah çıkartma bölümü, misyoner okulu gibi bölümler hala ayakta durmaktadır.

Mutlaka rotanızda olması gereken ve bölgenin en güzel doğa oluşumlarından biri olan Ihlara Vadisi, bugünkü görünümüne yüzyıllar süren bir değişimden sonra kavuşmuştur. Nevşehir Kalesi, Ortahisar ve Uçhisar Kaleleri’ni de ziyaret edebilir. Kozaklı Kaplıcaları’na uğrayabilirsiniz. Nevşehir’e geldiğinizde, Çömlek fasulyesi, Testi kebabı, Ayva dolması, Gendime, Dolaz, Dıvıl, Ağpakla, Nohutlu yahni, Kayısı dolması, Düğü çorbası ve Sütlü çorbanın mutlaka tadına bakmalısınız.

Nevşehir Gece Hayatı Nasıldır ?

Nevşehir’in gece eğlenceleri kültürümüzü tanıtmakla kalmıyor aynı zamanda da keyifli vakit geçirten bir şov izlemenizi de sağlıyor. Genellikle kaya içine oyulmuş büyük mekanlarda düzenlenen gece eğlencelerinde oryantalden, semaha, kına gecesine ve halk oyunlarına kadar yabancılara çok ilginç gelen farklı etkinlikler mevcuttur. İç Anadolu’nun türk kültürünü yansıtan gece şovlarını izlerken dilerseniz aperatifli ve içkili, dilerseniz yemekli rezervasyonlar yaptırabilirsiniz. JetzzGo ile aracınızı dopdolu bir eğlenceye sürebilirsiniz.