Blog Görseli

 2020 Yılında Ekonomik Tatil Yapmak İçin 10 Tavsiye

Tatil insanların belli bir süre çalıştıktan sonra kendilerini dinlendirmek içi belli bir süre işe ara vermesi olarak tanımlanır. Bu sıkıcı tanımın dışında tatil deiyince birçok insanın aklına uyku, deniz, kum ve gezintiler gelmektedir. 

Bu güzel düşüncelerin gerçekleşmesi için tatilin çok iyi planlanması gerekmektedir. En başta tatile çıkacak kişilerin ceplerindeki parayı bilmeleri ve bunu tam olarak neye harcayacaklarını bilmeleri onlar için güzel bir şekilde tatil yapma imkânı sağlamaktadır. 

Bir diğer unsurda tatilin süresi. Sadece bir kaç günlük tatil için çok uzak bir yerde tatil planlamak tatilin yolda geçmesine sebep olabilir. Şu asla unutulmamalıdır ki tatil insanların dinlenip işlerine döndüklerinde rahatlamış olmalarını sağlamak içindir. 

Diğer bir unsur ise araç durumu. Gideceğiniz yere ne ile gitmeye karar vermeniz çok önemli, uçakla mı otobüsle mi yoksa kendi şahsi arabanızla mı? Burada vereceğiniz karar sizlerin bütün tatili nasıl geçireceğiniz konusunda büyük önem taşımaktadır. 

Peki, ülkemizde en çok hangi yolculuk tipi tercih ediliyor? Tabi ki de kişisel araçla çıkılan yolculuklar. İnsanlar artık ailecek çıkılan yolculuklarla yolculuk boyunca gezip görerek istedikleri yerde durarak gitmeyi tercih ediyorlar. 

Arabası olmayan insanlarda araç kiralama şirketlerine başvuruyorlar. JetzzGO araç kiralama işte tam burada siz değerli müşterileri için güzel ve rahat bir tatil için her boyutta her fiyat aralığında şoförlü ve şoförsüz araç imkânları ile her zaman 1 adım uzağınızda durmaktadır. 

JetzzGO müşteri memnuniyetini ön planda tutarak güler yüzlü personelleri ile her zaman sizleri beklemektedir. Şimdi kaliteli bir tatil için güzel yerler hakkında bilgiler ve tavsiyeler aşağıda bulunmaktadır.

Türkiye’de Tatil için Tavsiyeler

Manavgat

Bundan yüzyıllar öncesine dayanan tarihi dokusu, muhteşem plajları, eşsiz denizi ve doğa manzaraları ile misafirlerini beklemektedir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Manavgat Romalılardan, Bizanslılardan, Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğunun izlerini her köşe başında görebilirsiniz.

Manavgat’ta hem tarihi anlamda hem de eğlence ve tabiat güzelliği anlamda gezilecek yerleri arasında; Side, Side Antik Kenti, Side Müzesi, Titreyen Göl, Manavgat Şelalesi, Köprülü Kanyon, Oymapınar Gölü, Selukia Antik Kenti ve Aspendos köprüsüdür. 

Manavgat bu güzel yapı ve mekânları ile siz tatilcileri beklemektedir. Manavgat'ta konaklama konusunda da bir problem yaşama şansınız yok sadece yapmanız gereken kararınızı erken verip erken rezervasyon yaptırmanız. Birçok villa, apart ve otel bulunduran Manavgat kamp yapmayı tercih edenler içinde imkânlar sağlamaktadır. Bu imkânları sağlamak için erken rezervazyon kuralını unutmamanız gerekmektedir.

Artvin

Karadeniz denince akla ilk gelen şey yeşil bir çevre temiz hava ve birçok doğal manzaradır. Artvin ise Karadeniz'in en güzel şehirlerinden biri konumundadır. Doğu Karadeniz Bölgesinde Gürcistan ile komşu konumunda olması günü birlik Gürcistan’a gezi imkânları bulunmaktadır. 

Türk vatandaşlar pasaport ihtiyacı duymadan ülkeye geçebilirler. Doğa turizminin gözdesi konumunda bulunan Artvin görülmeye değer pek çok doğa harikasına sahiptir. Artvin’de gezilecek yerler arasında; Karagöl Milli Parkı, Macahel, Karçal Dağları, Beyazsu Yaylası, Şavşat Kalesi, Tibeti Klisesi, Cehennem Deresi Kanyonu, Yeni Rabat Kilisesi, Opiza Manastırı, Atabarı Kayak Merkezi, Yıldız Gölü, Arsiyan Yaylası, Otingo Kaplıcası ve Kafkasör başlıca yerler arasında bulunmaktadır. 

Bu tarz doğa turizminin geliştiği yerlerde araçla gitmek tatilcilere büyük yarar sağlayacaktır. Bundan ötürü JetzzGO arazi sınıfı araçları ile sizlerin her zaman yanında bulunmaktadır. Konaklama konusunda da Artvin’de birçok imkân bulunmaktadır. Daha çok butik otel tarzında işletmelerin çok olması sebebi ile birebir ilişkilerinizin kuvvetli olması size söylenecek fiyat konusunda bir nebzede olsa olumlu etki yaratabilir. Çadır tatili de tatilciler için bir seçenek olsa da tatilcilerin yağmur faktörünü unutmaması gerekmektedir.

Eskişehir

Son yılların modernleşen şehri konumunda bulunan Eskişehir günü birlik gezintilerin ve kültür tatillerinin vazgeçilmez adreslerinden biri konumunda olmuştur. Eskişehir birçok medeniyetin harmanlandığı birçok milletten vatandaşın bir arada yaşadığı öğrenci dostu bir şehirdir. 

Gelen turistler genel olarak kültür gezilerine ağırlık vermişlerdir. Yemek kültürü olarak da lezzetli tatların buluştuğu bir şehir halini almıştır. Gelen tatilcilerin ziyaret etmeyi tercih ettikleri yerler arasında; Kent Park, Odunpazarı Evleri, Bal Mumu Heykel Müzesi, Şelale Park, Opera, Porsuk, Adalar ve civar köylerdeki tarihi yapıtlar. 

Eskişehir hem ulaşım yönünden hem de gezilip görme kolaylığı yönünden tatilcilerin son dönemdeki tercihleri arasına girmiştir. Konaklama konusunda birçok otel, pansiyonun yanı sıra günlük kiralık evler fiyat bakımından daha tatilci dostu konumundadır.

İstanbul

Bulunduğunuz bölgeye göre hem kısa süreli kültür gezileri için hem de uzun süreli tatiller için her zaman tatilcilerin gözdesi konumunda olan İstanbul birçok yabancı turistinde ilgi alanı konumundadır. İstanbul Bizansın ve Osmanlının başkenti olması sebebi ile birçok tarihi eser durumunda yapıya ev sahipliği yapmaktır. Buda İstanbul’da gezilecek görülecek yerlerin artmasına sebep olmaktadır. 

İsterseniz deniz tatili yapabileceğiniz sahillere de sahip İstanbul’da temiz sahiller merkezden uzakta bulunmaktadır. Özellikle Şile yazın tatilciler için çokça gidilen yerler arasındadır. Bunun dışında İstanbul’da gezilecek onlarca yer vardır ancak başlıcaları; Ayasofya Müzesi, Çamlıca Tepesi, Kız Kulesi, Galata Kulesi, Sultan Ahmet Camii, Kapalı Çarşı gibi tarihi yerler gezilebilmektedir. Bunun dışında Belgrad Ormanı, Atatürk Arboretumu, Polonezköy Tabiat Parkı, Mihribat Korusu, Emirgan Korusu, Gözdağı Korusu, Taşdelen Mesire Alanı gibi doğal tabiat parkları ve mesire alanları temiz hava almak için ve güzel dakikalar geçirmek için tercih edilmektedir. 

Bu gezilerinizde şehir içinde toplu taşımayı kullanmak sizlere maddi anlamda kolaylık sağlasa da zaman kaybına sebep olacağı için araç kiralamayı tercih etmeniz sizler için kolaylık olacaktır. Burada da sizlere JetzzGO her zaman olduğu gibi yardımcı olacaktır.

Araç kiralama şirketlerine karşı insanlarımızda birçok korku uyanmaktadır çünkü birçok sahte araç kiralama şirketi ve dolandırıcı insanlar bulunmaktadır. Bundan ötürü doğru şirketleri bulmak gerekir ve JetzzGO bulabileceğiniz en iyi şirketlerden biridir. 

Destek hattı ile sizlere 1 telefon uzakta bulunmaktadır. Yeni model, temiz bakımlı araçları ile hiç bir sorun yaşamadan yolculuğunuz boyunca sizlere memnun etme çabası içerisinde gelişmiş ve gelişmesini halen devam ettiren bir şirket konumundadır. Bundan ötürü internet sitesine yapılacak kısa bir ziyaret bu gelişmişliği ve güven ortamını öğrenmenize yetecektir.

Nemrut

Adıyaman'ın ilçesinde bulunmaktadır ve tanrıların mekânı olarak bilinmektedir. Kommagene Krallığı'nın antik kentini barındıran milli park içerisinde 6-7 metre yüksekliğinde heykeller bulunmaktadır. UNESCO Dünya Miras Listesi'nde kültürel varlık olarak yerini almıştır. 

Helenistik döneme ait birçok buluntu burada mevcuttur. Görkemli anıt mezarlar ve devasa heykeller gelen insanların dikkatini çekmektedir. Adıyaman Emevi, Abbasi, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalan birçok camiye de ev sahipliği yapmaktadır. 

Adıyaman bu tatilde kültürel tatilin yanında lezzet tatiline de çıkarmaktadır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin lezzetli yemeklerini burada tadabilirsiniz. Oturakçı Pazarı denilen yerde ise yöre halkı el emeği göz nuru halı, kilim gibi ürünlerini satmaktadır. Adıyaman küçük bir güneydoğu turunun başlangıcı ya da tek başına küçük bir tatilin merkezi olabilecek kapasitededir. Konaklama konusunda diğer şehirlere oranla daha az otel bulunsa da her dönemde tatilciler boş oda bulmak konusunda sorun yaşamamaktadır. 

İzmir

Egenin İncisi, tam anlamıyla bu benzetmeyi hak eden İzmir birçok yönden turistler için çekici gelmektedir. İster ucuz isterseniz ultra lüks bir tatil yapabileceğiniz geniş bir yelpazede tatil seçenekleri bulunmaktadır. 

İzmir enteresan dil kültürü barındıran bir şehirdir. Örnek vermek gerekirse çekirdeğe çiğdem, simite gevrek demek gibi farklı özellikleri bulunmaktadır bu tarz durumları yerinden yaşayabileceğiniz güzel bir deniz manzarası ve bol zeytin ağacı görebileceğiniz bir tatil olabilir. 

İzmir'e gittiğinizde midye ve boyoz yemenizi tavsiye ederim. İzmir birçok tarihi esere sahip sayılı şehirlerimiz arasındadır. Yunan, Selçuklu, Osmanlı, Bizans gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve Kurtuluş Savaşı için önemli şehirlerimiz arasına girmiştir. En ünlü yeri ise saat kulesidir. 

Burada bütün yerli tatilciler için kısa kısa nerelerde tatil yapabilecekleri konusunda bilgilendirme yaptık. Şimdi bu tatilin genel olarak daha ucuza nasıl getirebiliriz onun hakkında tavsiyelerde bulunacağız.

 

Erken Rezervasyon 

Gideceğiniz yere erkenden kesin bir plan yapmanız gerekmektedir. Bu tarih belli olduğu sürece biletleri erken almak sizin cebinizde büyük miktarda bir paranın kalmasına sebep olur. Bu indirim daha çok uçak biletlerinde uygulanmaktadır çünkü uçak biletleri çok önceden planlanıp satışa çıkmasından kaynaklanmıştır. Ancak otobüs, tren gibi araçlarda bu çok da geçerli olmayan bir kuraldır.

Araçla Yolculuk

Gideceğiniz yere 4 kişilik bir aile gidiyorsanız kesinlikle araba ile gitmeniz sizin için daha karlı olacaktır. Çünkü 4 tane gidiş dönüş bileti sizi daha çok zarara sokacaktır. Bu gibi durumlarda araç sahibi olmayanlar için çok büyük bir fırsat bulunmaktadır. JetzzGO sizleri beklemektedir. JetzzGO araç kiralama size uygun araçları tespit edip size hiç sorun çıkarmadan konforlu bir yolculuk siz değerli müşterilerine sağlamaktadır.

Otel Kıyaslaması

Öncelikle yapmanız gereken yapacağınız tatilin her adımını tespit etmektir. Tatildeki en büyük masraf ise yolculuk ve konaklama içindir. Bu yüzden yola çıkmadan önce ilk olarak bu tatile hangi araçla gidileceği kararlaştırılmalıdır. 

Diğer önemli adım ise otel bulmaktır. Direk ilk internet sitesinde gördüğünüz otelde rezervasyon yaptırmak sizler için büyük zarar olabilir. Burada yapmanız gereken oteller arasında kıyas yapmaktır. Bu kıyasta önemli olanlar otel fiyatı, otel oda konforu, otelin sağladığı sosyal imkânlar, otelin sağladığı yemek imkânları bunların hepsine dikkat ederek olmalıdır.

Erken Rezervasyon

Her şeyde olduğu gibi otel konusunda da erken rezervasyonda da sizlere büyük kar sağlamaktadır. Burada önemli olan planınızı düzgün yapmanız ve karşılaştırmayı iyi yapmanıza bağlıdır.

Günlük Ev Kiralama

Yukarıda tavsiye ettiğimiz şehirlerde de arasında sürekli söylediğimiz günlük kiralama sizleri büyük bir masraftan kurtaracaktır. Sadece bir kişinin oteldeki parası ile güzel bir konumda günlük ev kiralayabilirsiniz. Günlük ev kiralarken de yapmanız gereken yine karşılaştırma yapmak ve doğru tercihi tespit etmektir.

Tatil Yerine Uzak Olması

Tatil yerine ya da denize yakın olan bölgelerdeki meskenler çok pahalı olmaktadır. Bu yüzden biraz uzak mesafede bir ev tutup JetzzGO üzerinden bir araç kiralayıp gidip gelmeniz sizin cebinizde daha çok para kalmasına sebep olacaktır. 

Yemekleri Kendiniz Hazırlayın

Öncelikle uygun bir bölgede ucuz bir ev kiraladınız. Bundan sonra yapmanız gereken markete gidip sizin için bütün alışverişleri yapıp evinizde yemekleri hazırlamanız sizleri maddi açıdan büyük bir destek sağlayacaktır.

Pazarlık Yapmak

Türk geleneği olarak her zaman ve her yerde pazarlık etmek bizim bir âdetimiz. Bu yüzden gittiğiniz otelde dışarı da genel bir alanda yemek yerken pazarlık yapmak belli durumlarda size kar sağlayabilir ancak bunda çok ısrar etmeniz satıcı ile tartışmaya sebebiyet verebilir.

Tatilin Zamanı

İklim değişikliği sürekli bizleri etkilemektedir. Örnek vermek gerekirse eylül aylarında eskiden havalar soğumaya başlarken şimdiki zamanda eylül ayında denize girilebilmektedir. Bundan ötürü tatillerinizi yaz sonuna kaydırılmanız sonucunda tatil bölgelerindeki her ücretin belli oranda düştüğünü net bir şekilde göreceksiniz. Ancak o dönemlerdeki hava durumlarını takip etmek gerekir çünkü ani iklim değişikliği o dönemleri olumsuz da etkileyebilir.

Çadır Tatili

Çadır tatili yapmanız için ilk önce şunu bilmeniz gerekir ki bazı yerler çadırlar için ücret almaktadır. Bunu takip etmeniz gerekir ve düzgün bir çadır ekipmanı almanız sizi otel konforu yaratmasa da büyük bir rahatlık sağlayacaktır. Yapmanız gereken şey düzgün bir çadır ekipmanı ve bedava bir konaklama yeri. Bu konaklama yerinde tuvalet, banyo gibi yerlerin olması gerekmektedir.

Sonuç olarak yapmanız gereken şey ilk önce yukarıda tavsiye ettiğimiz şehirlerden birini seçmek ve alt tarafta söylediğimiz unsurları göze alarak bir tatil programı oluşturmak ve unutmamanız gereken şey ise JetzzGO’nun her zaman yanınızda olduğunuzu bilmek.