Blog Görseli

Araç Kiralama

Araç kiralama hizmeti gelişen ihtiyaçlar karşısında hem bireysel, hem de kurumsal açıdan oldukça tercih edilen bir hizmet haline gelmiştir. Ülkemizde giderek artan havaalanı sayısı ve gelişen turizm algısı araç kiralamaya olan talebi de giderek arttırmaktadır. JetzzGo kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak ve oto kiralama noktasında her türlü kolaylığı sağlayacak bu hizmeti, kullanıcıların ayağına getirerek araç kiralama konusuna farklı bir bakış açısı kazandırıyor.

Araba kiralama konusunda hizmet veren o kadar çok firma var ki, bunlar arasından seçim yapmak kullanıcılar açısından oldukça zor bir süreci de beraberinde getiriyor. Ayrıca uygun fiyat avantajlı araba kiralama hizmetinin de hangi firma tarafından verildiğini belirlemek de bu zor süreci daha da zorlaştırıyor.

İşte tam da bu noktada en uygun oto kiralama hizmetini hangi firmanın verdiğini bulmak için sunduğu araç kiralama fiyat karşılaştırma sistemi ile JetzzGo kullanıcıların imdadına yetişiyor. Firma, sunmuş olduğu bu hizmet ile araç kiralamanın aslında ne kadar da kolay olduğunu gün yüzüne çıkarıyor. Tüm ihtiyaçlarınızı karşılamak için en uygun fiyatlı aracı seçebileceğiniz bu sistem sayesinde sizler de artık kiralık araçlar gezmenin keyifli dünyasına adım atmış olacaksınız.

Turizm sektörünün gelişmesi ile turizm ve araç kiralama birbirinin ayrılamaz parçaları olmuştur. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de tatil ya da iş seyahatlerinde insanlar oto kiralama hizmetlerinden faydalanmaktadırlar. Araba kiralama kavramının bu kadar hızlı bir şekilde gelişmesinin altında yatan nedenlerden biri artan ihtiyaçlar, bir diğeri ise söz konusu bu hizmetin hangi amaçla kullanıldığı yatmaktadır.

Araba kiralama kavramının doğuşu İkinci Dünya Savaşı yıllarına kadar uzanmaktadır. Savaş sonrası dünyanın çeşitli ülkelerinden Amerika’ya gelen iş adamlarına hizmet vermek amacı ile araba kiralama fikri doğmuştur. Zamanla Avrupa’ya yayılan ve bir iki ofisin açılmasıyla başlayan bu süreç giderek rekabetin artması ile bugünkü halini almıştır. Bugün dünyada birçok global araba kiralama şirketi çeşitli ülkelerde kurdukları ofis ağı ile kullanıcılara turistik seyahatler, iş seyahatleri ve tatil gibi gezilerini konforlu bir hale getirmek için hizmet vermektedirler.

Araç Kiralama Hizmeti Çeşitleri Nelerdir?

Genel olarak dünyada da ülkemizde de kabul görmüş araç kiralama hizmetleri standart olarak süre ile sınıflandırılmaktadır. Günlük araç kiralama hizmeti ise en fazla kullanılan araç kiralama yöntemidir. Günlük araç kiralamanın yanı sıra, filo kiralama, uzun dönemli kiralama, şoförlü araç kiralama, havaalanı transferli kiralama, Premium kiralama gibi çeşitleri vardır.

Siz de bu hizmet çeşitlerinden ihtiyacınıza en uygun olanı seçerek, seçtiğiniz süre boyunca aracınızı kullanabilirsiniz. Ortalamaya bakıldığı zaman en fazla tercih edilen araç kiralama çeşidi günlük araç kiralamadır. Günlük araç kiralama seçeneğinde araba kiralama firmasının önereceği araçların arasından size en uygun aracı seçerek belirlediğiniz tarihte aracınızı teslim alırsınız.

Kiralama süresinin bitiminde aracı belirtilen kiralama ofisine teslim edersiniz. Bununla birlikte bazı hizmet paketlerinde, araç firma görevlisi tarafından belirttiğiniz adrese getirilerek teslim edilir ve rezervasyonun bitiminde yine sizin belirttiğiniz adresten firma görevlisi tarafından teslim alınır.

Araba Kiralamanın Avantajları Nelerdir?

Kısa ya da uzun süreli ihtiyaçlarınızı karşılamak için tercih edeceğiniz araç kiralama hizmetlerine geniş bir perspektiften bakıldığı zaman, araç satın almaya nazaran kullanıcılara birtakım avantajlar sağlar. Uzun vadeli banka kredileri ile araç almak kullanıcıları finansman olarak bir derece rahatlatsa da son zamanlarda sıklıkla tercih edilen araç kiralama hizmetleri kullanıcıların araç ihtiyaçlarını karşılama konusunda ciddi bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

Araç kiralamanın sağlayacağı avantajlar arasında, zorunlu trafik sigortası, kasko, araç bakım ve tamir masrafları, olası arızaların bütçenize bindireceği yük, taşıtlar vergisi ve araç muayene masrafları gibi ödemelerden kurtulmanız sayılabilir. Araba kiralayarak sağlayacağınız avantajları isterseniz bir de maddeler halinde inceleyelim.

·         Araç Yenilemek Açısından: araç kiralama hizmetinden faydalanan kullanıcılar diledikleri zaman aracı yenisi ile değiştirebilirler. JetzzGo, araç değiştirme taleplerinizde sizlere uygun çözümler sunmaktadır. Bu sayede alım-satım işlemleri ile uğraşmak zorunda kalmayacak hatta aracın değer kaybı riskinden de kurtulmuş olacaksınız.

·         Sigorta ve Operasyonel İşlemler: araba kiralama firması olarak zorunlu sigorta dahil tüm sigorta giderleri araba kiralama firması tarafından karşılanmaktadır. Bununla birlikte olası bir hasarlı kazada, aracınıza benzer özelliklerdeki bir araçla hasarlı aracınız değiştirilir ve herhangi bir şekilde iş kaybına uğramazsınız.

·         Bakım Açısından: kiraladığınız aracın tüm tamir ve bakım masrafları oto kiralama firmasının güvencesi altındadır. Uzun süreli tamir ve bakım işlemlerinde size bir ikame araç temin edilir.

·         Vergi Bakımından: araç alımı sırasında ödenen KDV, indirim olarak değerlendirilemez. Motorlu taşıtlar vergisi gider olarak kaydedilemez. Ancak araba kiralama yöntemi tercih edildiğinde firmadan kiralama için alınacak olan faturadaki KDV, takip eden ayda ödenecek KDV’den mahsup edilir. Aylık kira bedelleri, bilanço döneminde gider olarak gösterilebilir.

·         Zaman Tasarrufu Açısından: araba kiralama zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Araba satın aldığınızda alım-satım işlemleri, muayene, taşıt vergisi gibi işlemlerle vakit kaybetmezsiniz. Bu işlemleri araç kiralama firmaları üstlenmektedir. Bu sayede sizler kendi işlerinize odaklanabilir ve ekstra işlerle zaman kaybetmemiş olursunuz.

·         Finansman Bakımından: banka kredisi ile araç alımlarında araç bedelinin % 25’ini peşin ödemek zorunda kalırsınız. Hatta peşin alırsanız aracın bedelinin tamamını ödemek zorunda kalırsınız. Ancak oto kiralama hizmetinden faydalandığınızda peşinat gibi bir sorun ile karşılaşmak durumunda değilsiniz. Böylelikle araç almak için ayırdığınız bütçeyi farklı ihtiyaçlarınızda değerlendirebilirsiniz. Dolayısı ile araç kiralama finansman bakımından da avantajlı bir yöntemdir.

·         Kredibiliteniz Etkilenmez: araç satın almak için kredi çektiğinizde bankalar nezdindeki kredi limitleriniz düşer. Bununla birlikte oto kiralama hizmetinden faydalanırsanız kredi limitleriniz etkilenmez.

·         Lastikler Değiştirilir: birçok oto kiralama firması kışlık ve yazlık lastik değişimini organize etmektedir. Bunun için bile zaman kaybetmez ve işlerinizi aksatmazsınız.

Kiralık Araç Karşılaştırılması Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sizlere özel hazırladığımız kullanışlı panelimiz ile artık kiralık araba karşılaştırması yapmak çok kolaylaştı. Masaüstü bilgisayarlarınızdan panelimizi görüntüleyebileceğiniz gibi, akıllı telefonlarınızdan ya da tabletlerinizden de kolaylıkla kiralık araba seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz. JetzzGo olarak tamamen kullanıcı dostu olarak hazırlanmış olan panelimiz sayesinde ihtiyacınıza en uygun ve avantajlı fiyatlı arabayı kiralayabileceksiniz.

Öncelikle panelimize girdiğinizde tarihi saat ve lokasyon bilgisini girerek karşılaştırma işlemine başlayabilirsiniz. JetzzGo, dünyanın ve Türkiye’nin en güvenilir araba kiralama firmalarının tekliflerini bir tıkla önünüze getirir. Araç karşılaştırmalarını yaparken filtreleme özelliği sayesinde aracın teknik özelliklerine göre tercihlerinizi yapabilirsiniz. Manuel, otomatik vites, benzinli, dizel, ekonomik, orta ve üst segment gibi tüm özellikleri istediğiniz gibi filtreleyebilirsiniz.

Özellikle uygun fiyatlı araç kiralama seçenekleri için JetzzGo panelinden kolaylıkla yararlanabilirsiniz. Lüks araç tercihlerinizi de yine bu panel üzerinden filtreleyerek yapabilirsiniz. İhtiyacınız en uygun aracı seçikten sonra aracınız size en uygun noktadan araba kiralama firması tarafından teslim edilir. Araç kiralama koşulları ve sigorta kapsamı hakkında detaylı bilgiye JetzzGo paneli üzerinden ulaşmanız mümkündür.

Neden Kiralık Araç?

Araç satın almanın giderek zorlaşması insanları araç kiralama hizmetlerine yönlendiriyor. Araba satın almak sadece arabaya ödenene maliyetle kalmıyor, bunun yanı sıra sigorta, kasko, vergiler, tamir bakım giderleri gibi birçok maliyeti de yanında getiriyor. Bu nedenle insanlar uzun ve kısa vadeli araç ihtiyaçlarını karşılamak için oto kiralama yöntemini tercih etmektedirler. Araç kiralama konusunda ihtiyacınıza en uygun aracı kiralamanızı sağlayan JetzzGo, sizleri uygun maliyetlerde araç sahibi yapmaktadır.

Sürekli araç ihtiyacı olmayan ve yılın belirli dönemlerinde araç ihtiyacı olan kişiler için en pratik çözüm araç kiralama hizmetleridir. Araba kiralama, sizi birçok maliyetten kurtardığı gibi özellikle maddi gücünüzün yetmediği segmentlerdeki araçları kullanabilmenizi de sağlamaktadır. Özellikle ülkemizdeki artan vergi yükü sıfır araba alımını da oldukça zorlaştırmıştır.

Değerinin üzerinde araç sahibi olmak, maddi külfetleri ve zorlu banka kredilerini de göze almanızı gerektiriyor. Bu durum karşısında alacağınız araca karar veremiyorsanız, aynı özellikteki aracı uzun vadeli kiralayarak deneme imkânına sahip olabilirsiniz. Bu sayede hangi marka ve modelin sizin ihtiyacınızı karşılayacağını test etmiş olur ve satın alma sürecinde daha sağlıklı kararlar vermenizi sağlamış olursunuz. Bu noktada sizlere en uygun araç kiralama seçeneklerini sunan JetzzGo tarafından sunulan profesyonel hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Araba Kiralarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Özellikle tatil dönemlerinde veya iş seyahatlerinde araç kiralama ihtiyacı duyulur. Toplu taşım araçlarında yorulmamak ve zaman kaybetmemek için ya da taksilere çok daha fazla ücret ödememek için araç kiralamak hem konforlu hem de maddi anlamda daha hesaplıdır. Araba kiralama sektörü oldukça yoğun talep gören bir sektördür. İnternet üzerinden ya da merkezi bölgelerde birçok araba kiralama şirketi ile karşılaşmanız mümkündür. İşte tam da bu noktada ihtiyacınıza en uygun aracı kiralamanız için dikkat etmeniz gereken bazı kriterler bulunmaktadır.

·         İhtiyacınızın farkında olun: araç kiralarken ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Araçta kaç kişi olacağınız, şehir içinde mi yoksa şehirlerarası yolda mı kullanacağınız, yakıt bütçeniz ve iş programlarınız önemlidir. Bu kriterleri göz önünde bulundurarak ihtiyacınız olmayan bir aracı kiralamaktan da imtina etmiş olursunuz. Bu da gereksiz yere ücret ödemenizi önler.

Oto kiralama yaparken hangi yakıt tipinde araç kiralayacağınıza dikkat etmelisiniz. Şehir içinde kullanacağınız araç ekonomik olmalı, daha dağlık bir alanda tatile gidiyorsanız SUV araçları tercih etmelisiniz. Bununla birlikte ihtiyacınız olan bebek koltuğu, navigasyon, HGS gibi ek özelliklerde ekstra ücret ödeyebileceğinizi unutmayınız.

·         En yakın lokasyondan kiralama yapılmalıdır: tatil için ya da iş seyahatlerinde kullanılacak olan araçların mutlaka şehre giriş yapılan ve tekrar dönüş yapılacak olan yerden kiralaması önerilmektedir. JetzzGo, size en uygun lokasyonu belirleyerek aracınızı teslim almanızı ve teslim etmenizi sağlar. Bunun için ekstradan bir yol maliyetine katlanmak zorunda kalmazsınız.

·         Fiyat avantajlarından faydalanın: sektörde o kadar çok araç kiralama firması bulunmaktadır ki, bu da sektördeki rekabeti gözler önüne sermektedir. Bu yoğun rekabet ortamında firmalar daha fazla müşteriye hitap edebilmek için çeşitli kampanyalar düzenlemektedirler. Bu kampanyaları takip ederek asla tek bir firmanın kampanyasını tercih etmemelisiniz.

JetzzGo sizleri kampanyalı oto kiralama firmaları hakkında bilgilendirir. Ayrıca fiyatın yüksek olması kalitenin iyi olması, fiyatın düşük olması da kalitenin düşük olması anlamına gelmemektedir. Araç kiralama firmasının kalitesi, kurumsallığı, tecrübesi, sunmuş olduğu hizmet ve bu süreçte müşterisine yaklaşımı ile ölçülür. Karar vermeden önce JetzzGo üzerinden tüm alternatifleri değerlendirmelisiniz.

·         Erken rezervasyon fırsatları: turizm sektöründe oteller erken rezervasyon fırsatları ile avantajlı fiyatlar sunmaktadırlar. Araba kiralama sektörünü turizm sektöründen ayrı tutamadığımız için bu sektörde de erken rezervasyon fırsatları sunan firmalar bulunmaktadır. Tatil yapacağınız tarih ya da iş toplantınızın tarihi kesinleşmiş ise erken araç kiralama fırsatlarından faydalanarak daha uygun fiyatlarda araç kiralayabilirsiniz. JetzzGo, bu anlamda sizin en büyük yardımcınız olacaktır. Özellikle Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya gibi büyük şehirlerde erken rezervasyon kampanyaları daha çok uygulanmaktadır.

·         Eski olan araçlardan uzak durun: kiralık araçlar maalesef ki hor kullanılan araçlardır. Bu nedenle özellikle 3 yaşın altındaki araçları tercih etmelisiniz. Bu sayede yolda kalma ya da arız gibi durumlarla karşılaşmamış olursunuz. Özellikle 1-2 yaşındaki araçlar ile sıfıra yakın araçlar sizin için daha konforlu ve güvenli olacaktır.

·         Sözleşmeyi ve sigorta kapsamını dikkatli bir şekilde okuyun: araba kiralarken aracın sigortasının ve kaskosunun olmasına dikkat etmelisiniz. Olası bir kaza durumunda sigortasız araçlar size çok büyük bedeller ödetebilir. Bununla birlikte araç kiralama sözleşmesi de dikkatli okunması gereken resmi bir evraktır. Bu sözleşmede araç teslimi ile ilgili ayrıntılar, geç teslimlerde ödenecek cezalar konusunda bilgilendirmeler yapılmaktadır. Bu nedenle sözleşmeyi imzalamadan önce mutlaka okumalısınız.

·         Kiralayacağınız aracı detaylı bir şekilde kontrol edin: kiralayacağınız aracı çok detaylı bir şekilde sanki satın alıyormuş gibi kontrol edin. Öncelikle aracın çevresinde dolaşarak bir hasar olup olmadığını kontrol edin. Daha sonra kaputu, bagajı ve tüm kapıları açarak kontrol edin. Kapıların mekanizmasında herhangi bir arıza olup olmadığını kontrol edin. Daha sonra aracın içine girerek, koltuklar, aynalar ve aksesuarlara dikkatli bir şekilde bakın. Aracı çalıştırın ve göstergede herhangi bir arıza ışığı yanıp yanmadığını kontrol edin. Yakıt seviyesini kontrol edin. Aracı teslim ederken aynı seviyede aracı teslim etmelisiniz. Yaptığını kontroller sonucunda herhangi bir hasar ya da arıza tespit ederseniz bunu görevliye not ettirin. Bu sayede aracı teslim ederken bu hasarlardan sorumlu tutulamazsınız.

Kiralık Araç Seçiminde Kişisel Tercihler

Araba kiralama aşamasında birçok kaynaktan araştırma yapmanıza gerek kalmadan JetzzGo sizlerin ihtiyaçlarınıza en uygun araç kiralama seçeneklerini ve en geniş araç yelpazesini sizlere sunuyor. Peki, sizin araç kiralarken kişisel tercihleriniz neler? Bu konuda sizlere rehber olması için bazı kriterleri aşağıda sıraladık.

·         Bütçeniz: birçok tercihlerinizde olduğu gibi oto kiralama tercihinizde de bütçeniz önemli bir kriter olarak karşımıza çıkıyor. JetzzGo sizler için her zaman en uygun araç kiralama seçeneğini sunmaya çalışıyor. Ancak araçların da özellikleri bakımından fiyatları değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle ihtiyacınız olan aracın özellikleri ve kiralama süresine göre bütçenizi belirlemenizde fayda vardır.

·         Yakıt tipi: araç kiralamanın en büyük avantajlarından biri de ekstra masrafların olmayışıdır. Tamir, bakım, vergi, sigorta gibi masraflarla uğraşmak zorunda kalmazsınız ancak tüketeceğiniz yakıt en önemli bütçe kaleminiz olarak karşınıza çıkmaktadır. Kiralayacağınız aracın yakıt tipini seçerken yararlanacağınız en büyük kaynak kullanma mesafenizdir. Kullanım mesafeniz kısa ise daha uygun fiyata benzinli araçları tercih edebilirsiniz. Ancak kullanım mesafeniz uzaksa kiralama bedeli daha yüksek olan ancak yakıt maliyeti açısından daha avantajlı olan dizel araçları tercih etmelisiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli konu, benzin fiyatı ile dizel yakıtın fiyat farkının eskisi kadar fazla olmayışıdır.

·         Vites seçimi: otomatik vitesli araçları mı daha konforlu görüyorsunuz yoksa kontrol bende olsun, manuel vitesli araçları tercih ederim mi diyorsunuz? Bu konuda tercih tamamen sizindir. Siz seçiminizi yapın, JetzzGo size en uygun kiralık araba alternatiflerini sıralasın.

·         Aracın modeli ve boyutları: kalabalık aile olarak tatile mi gideceksiniz, yalnız mı seyahat edeceksiniz ya da iş seyahati için kısa süreli bir araç mı kiralamak istiyorsunuz? Buradaki tercih size kalmıştır. Tercihinizi yaparken aracın iç hacmi, park kolaylığı gibi kriterleri de göz önünde bulundurmalısınız. Bununla birlikte prestij açısından kullandığınız aracın markasına da dikkat etmelisiniz. Aracın modeli çok fazla bir sorun teşkil etmeyecektir. Genellikle yeni araçlar kiralanmaktadır.

·         Ek ekipman: aracınızda çocuk koltuğu bulunmasını istiyor musunuz ya da navigasyon cihazı? Akıllı telefonların navigasyon özelliğinden faydalanılabilmektedir bu nedenle navigasyon cihazına artık eskisi gibi talep yoktur. Ancak çocuk koltuğu olmazsa olmazlardandır. Ayrıca kiralayacağınız aracın full kaskolu bir araç olmasına da dikkat etmelisiniz.

·         Araç kiralama süresi: basit ihtiyaçlarınız için kısa süreli araç kiralama hem ekonomik hem de hızlı çözümler üretmektedir. Bununla birlikte uzun süreli araç kiralama için özel teklifler ve indirimler oluşabilir. Bunun için JetzzGo tüm taleplerinizde sizlere yardımcı olmaktadır. En uygun fiyatla, size en uygun aracın kiralamasını yapmak için JetzzGo üzerinden aracı teslim alacağınız lokasyonu, aracın özelliklerini ve fiyat avantajlarını filtreleyebilir ve seçiminizi yapabilirsiniz.

Araç Kiralamak İçin Neler Gereklidir?

Araba kiralama, insanların hayatını kolaylaştıran, hesaplı ve konforlu bir seçenektir. Bu konforu yaşamak için ideal seçimi yapmak da önemlidir. Hem ihtiyacınızı karşılayacak hem de bütçenize uygun bir aracı bulmak oldukça önemli bir konudur. Seçiminizi yaptıktan sonra aracınızı kiralayabilirsiniz. Ancak ister günlük araç kiralama olsun, isterse de uzun dönemli araç kiralama olsun hangi hizmetten faydalanırsanız faydalanın bazı kriterleri göz önünde bulundurmalısınız.

Araba kiralama hizmetlerinden faydalanabilmeniz için ilk kural geçerli bir sürücü ehliyetinizin olmasıdır. Araç kiralamak için geçerli olan yaş sınırı firmalara göre değişkenlik gösterse de genel olarak 21 yaş ve 1 yıllık sürücü belgesi olması yeterlidir. Bazı araba kiralama firmaları 20 yaşındaki bir kişiye de “Genç sürücü” paketi ile araç kiralayabilmektedirler.

Genellikle firmalar kredi kartı ile ödeme kabul ederler. Bazı firmalar vardır ki nakit kabul ederler ancak boş senet imzalatmak isterler. Bu uygulamanın kesinlikle yasal bir yaptırımı yoktur. Bu nedenle mutlaka kurumsal firmalardan araç kiralamalısınız.

Oto kiralama firmaları genellikle ödemeyi kredi kartı ile kabul ederler. Burada dikkat edilmesi gereken konu, kredi kartının üzerindeki isimle araç kiralayan kişinin aynı kişi olması gerekmektedir. Dolayısı ile kredi kartının üzerinde ismi yazan kişinin aracı kullanması gerekmektedir. Eğer araç başkası tarafından kullanılacaksa ek sürücü hizmeti talep edilmelidir.

Bazı firmalar araç kiralama hizmeti verirken müşterisinin findeks notunu sorgular. Findeks notunun genellikle en az 800 olması yeterlidir. Bu nedenle araç kiralama işleminden önce findeks kredi notunuzu öğrenerek araç kiralama firmasına gitmeniz herhangi bir sorun yaşamamanız açısından önemlidir.

Birçok firmada rezervasyon oluşturulduğunda sadece araç gurubu için rezerve yapılır. Marka ve model bilgisi verilmez. Eğer rezervasyon tarihinde o araç gurubunda araç yoksa bir alt guruptan araç temin edilir ve aradaki ücret farkı da tarafınıza iade edilir. Bu durumlarla karşılaşmamak için erken rezervasyon en etkili yöntemdir.

Araç kiralama firmasının size sunmuş olduğu sigorta opsiyonlarını mutlaka kontrol edin. Hazırlanan sigorta poliçesinin kapsamı ne kadar geniş ise istenmeyen durumlarla karşılaşma riskiniz de o kadar azalır.

Özellikle bayram tatillerinde araç kiralama hizmetine talep de artmaktadır. Bu dönemlerde araç kiralamak isteyenler erken rezervasyon fırsatlarından faydalanmalıdırlar. Bu sayede araçlar arasından ihtiyacınızı karşılayacak ve bütçenize en uygun aracı kolaylıkla seçebilirsiniz. Bu nedenle her zaman erken rezervasyon avantajlarından faydalanmalısınız.